Сесията на ЕП в Страсбург обсъжда важни теми от отношенията на ЕС със света – отговорът на новата митническа политика на САЩ, връзките с Великобритания в навечерието на срещата на върха на 19 май и разбира се войните, в близост до границите на Европа – в Украйна и в Газа. В предаването "Светът и ние"
евродепутатът Андрей Ковачев от ЕНП и член на комисията по външни отношения в Европарламента коментира, че всичко зависи от Русия, за да се постигне евентуален мир в Украйна.
"Русия и Руската федерация започнаха тази война и ако наистина искат примирие и мир, те могат веднага да постигнат това като спрат военните действия срещу Украйна, срещу украинските региони и да се съгласят на справедлив, устойчив, дългосрочен мир, не само примирие. Всичко е в ръцете на Руската федерация, не може никой да очаква от жертвата на агресия, те да са движеща сила при намирането на дългосрочен и надежден справедлив мир", каза Ковачев.
На въпрос как ще продължи натискът на Европа и дали ще има нови санкции срещу Русия, той отговори:
"Само февруари т.г. беше решено за 16-и пакет от санкции и тези санкции явно имат ефект върху руската икономика. Тя в момента е на военни начала, горе-долу на 8-9% от БВП на Русия е за нова военна техника, която техните заводи бълват - военно-сухопътна и авиационна техника, и разбира се, дронове, снаряди, също така с помощта на различни държави като Северна Корея, Иран, може би и Китай."
Според него, колкото и да се казва, че ЕС е мирен проект, то трябва да инвестираме в собствената си сигурност, в собствената си отбрана и тези проценти, които се отделят са недостатъчни. България тази година ще има 2,09% от БВП, отделен за отбрана, но това не е достатъчно.
На европейско ниво трябва да достигнем тези 3 до 3,5% за отбрана. Но консолидирайки европейската индустрия, отбрана означава и инвестиции в инфраструктура. Например, Коридор номер 8 между Адриатическо море и Черно море е с двойно предназначение - за туризъм и търговия, но и за транспортиране на сухопътна техника, добави Андрей Ковачев.
Вижте целия разговор във видеото