Областни управители искат законови мерки за проблема със сервитутите под електропроводите
Областни управители се обявиха за законови промени, за да се разреши проблемът със сервитутите под електропроводите. Така електроразпределителните дружества ще имат право да премахват опасни дървета, които застрашават да паднат върху жиците без да е необходимо преминаването през тежки, тромави и бавни процедури.
През зимата често аварийните екипи на електроразпределителните дружества трябва да режат дървета, които тежкият сняг е съборил върху жиците. Според настоящото законодателство сервитутите под електропроводите са минимални, което в горските масиви, където се оформят просеки - създава проблем.
Виктор Станчев, главен оперативен директор на ЕРМ Запад: "Електропроводите и съответно височината на проводниците е между 6 и 7 метра, а дърветата, които са около тези трасета са 20, 30, 40 метрови. Сами може да направите сметка колко трябва да е разширена тази зона, че ако падне дърво - да не засегне съответно проводниците".
Според Наредбата за сервитутите на енергийните обекти, за да бъдат премахнати дървета в близост до горските просеки на електропроводите се изисква съгласуване с директора на съответната регионална дирекция по горите.
Таня Иванова, заместник-областен управител на София-област: "Това е национален проблем именно със сервитута на падналите дървета, тъй като има определени законови норми, които не позволяват своевременното изрязване на някои дървета, които са видима предпоставка за аварии, които са стари, изсъхнали, наклонени и т.н".
Това е и причината много населени места и курорти да остават без ток при първия по-сериозен сняг, затова областни управители поискаха законови промени.
Адриан Петров, заместник - областен управител на Смолян: "Ние от години апелираме да се реши проблема с т.н. просеки, където се намират електросъоръженията - там са необходими законови промени тъй като където е просеката може да е почистено, но в съседство има 50-60 метрови дървета, които зимата естествено падат и нанасят щети върху нея.
Единственото дълготрайно решение остава въздушно прокараните кабели да бъдат поставени под земята, което обаче излиза скъпо и става бавно.