Защо пред избирателните секции се предлагат "наденички за демокрация"?
В Австралия гласуваха на парламентарни избори, спечелени от управляващата Лейбъристка партия. Предизборната кампания беше повлияна от действията на американския президент Доналд Тръмп и митата от 10% за Австралия.
След 21 години Австралия ще има премиер с втори последователен мандат. Министър-председателят Антъни Албанезе обяви победа на парламентарните избори.
"Благодаря на народа на Австралия за възможността да продължа да служа на най-прекрасната страна на света", каза той.
Само допреди няколко месеца лейбъристите бяха в губеща позиция заради недоволството срещу управлението на лявоцентристкото правителство на Албанезе, най-вече заради поскъпването на живота. Митата на Тръмп за Австралия обаче обърнаха нагласите и топлите отношения на консерваторите с новата администрация във Вашингтон доведоха до сериозно отдръпване на гласоподаватели. Освен шокиращата загуба на десноцентристите, депутатското си място губи опозиционният лидер Питър Дътън.
"Обадих се на министър-председателя, за да го поздравя за успеха му. Това е историческа победа за Лейбъристката партия и ние я признаваме", каза Питър Дътън, лидер на Австралийската либерална партия.
Гласуването в Австралия е задължително, а избори се произвеждат на всеки три години. Вотът се превръща в истински празник заради традицията в избирателните секции да се продават наденички на барбекю. Не малко избиратели отидоха до урните по бански.
"Наричаме ги наденички за демокрация. Обаче тук са им свършили, което е национален скандал и трябваше да се задоволя с бекон и яйце. Но всъщност това е един спокоен и прекрасен ден, в който хората гласуват", коментира Ник Фабри, гласоподавател.
Понятието "наденичка за демокрация" се появява около 2010 г., а на изборите през 2016 г. става толкова популярно, че фразата е избрана за дума на годината от Австралийския национален речник.