Историческа визита - външният министър на Султаната на Оман в България
Първо в историята на дипломатическите отношения между двете страни посещение на омански външен министър у нас. Саид Бадр бин Хамад Албусайди е тук по покана на българския си колега Георг Георгиев. Премиерът Росен Желязков и първият ни дипломат изказаха благодарността на страната ни за решаващата роля на султаната Оман при освобождаването на двмата български моряци от кораба "Галакси лийдър". Договорено бе и по-активно сътрудничество в редица сфери.
Премиерът Желязков заяви, че без съдействието на Оман, казусът с българските моряци нямаше как да бъде решен. А министър Георгиев определи днешният ден като исторически не само заради факта, че подобна визита у нас се случва за първи път, но и заради отговорните и решителни действия на султаната при освобождавенто на моряците.
Георг Георгиев -министър на външните работи на Р.България: "Помощтта и разбирането, които получихме от правителството на н.в султан Хайтам бин Тарик е от изключителна важност от гледна точка не само на това, че нашите двама моряци капитан Любомир Чанев и помощник - капитан Данаил Веселинов се върнаха, но и защото в продължение на година и половина ние получихме изключително топло отношение и и по този начин спокойствие, че живота на нашите момчета ще бъде съхранен и и те ще се върнат в родината си.
Снимки: Пресцентър на Министерски съвет
Саид Бадр бин Хамад Албусайди: "Това което направихме за вашите граждани извира преди всичко от чувството ни за дълг на приятел към приятел, от нашето разбиране за човечност.
Бих искал и да благодаря на българското правителство и народ за гостоприемството, с което ни посреща."
И на двете срещи днес бе подчертана важността на факта, че във времена на тежки световни конфликти, България и Оман развиват балансирана външна политика и подкрепят мира и стабилността в света. Изтъкна бе и важността на посредническата роля на султаната в преговорите между САЩ и Иран. Изразена бе надежда за отваряне на дипломатически мисии в София и Маскат.
Подписан бе меморандум за сътрудничество в енергетиката и бе отговорено двете страни да активизират съвместните проекти във високите технологии и изкуствения интелект, отбраната и туризма.