Защо Северна Македония остана на тъмно?
Срив в електропреносната мрежа на Югоизточна Европа, три седмици след голямата авария на Запад. Защо Северна Македония остана на тъмно и как България се включи в отстраняването на проблема?
Ниското потребление на ток рано тази сутрин предизвика срив в електропреносната мрежа в Югоизточна Европа. Голяма част от Северна Македония остана без ток. Проблеми имаше и в Сърбия. Ситуацията беше балансирана бързо, благодарение на реакция от страна на България.
У нас проблем не е имало, въпреки че потреблението е било ниско и количеството реактивна енергия в системата е било високо. Компенсиращите мощности обаче са го поели. Оказа се, че страната ни притежава 90% от тези съоръжения в Югоизточна Европа. В региона проблемът е бил в ниското потребление, което е довело да рязко повишаване на напрежението в електропреносната мрежа. Това е задействало защитите и е прекъснало електроподаването. Със същия проблем преди 3 седмици се сблъскаха Испания и Португалия. Тогава като причина беше посочено голямото количество ток, произведен от фотоволтаичните паркове.
Точно в 5.00 часа местно време защитата в редица захранващи подстанции в Северна Македония сработва и електрозахранването в голяма част от страната прекъсва.
Жечо Станков, министър на енергетиката: "Системата в региона и в съседните държави беше пред големи предизвикателства изправена с високи напрежения, заради ниската консумация в мрежите и голямото количество реактивна енергия. Това е "необходимото зло" в енергийните системи.
Именно голямото количество реактивна енергия е предизвикало задействането на защитните системи и прекъсването на електроподаването в Република Северна Македония.
" БНТ: Какъв дял в проблема имат фотоволтаиците в случая?
Жечо Станков, министър на енергетиката: В случая, предвид факта, че това се случи в ранните часове 5-6-7 часа сутринта, възобновяемата енергия нямаше дял в проблема. Проблемът се състоеше в неделния ден, ниската консумация на енергия, която сама по себе си, когато голямо количество електропроводи работят без по тях да има консумация, те започват да генерират реактивна енергия, която е паразитната енергия в системата. Когато тя е в изключително големи количества, започва да се качва напрежението, което достига в определени моменти над 440, 450 вече започва разкъсване на системата и сработване на защити. Това се е случило на територията на Македония между мрежите на 400 киловолта и 110 киловолта. Трафопостовете са реагирали и автоматиката е отсякла напрежението."
Взаимодействието между българския и македонския системни оператори е позволило в кратки срокове електроподаването в по-голямата част от югозападната ни съседка да бъде възстановено.
Жечо Станков, министър на енергетиката: "Към 5.00 часа сме гарантирали на колегите от Македония да възстановим електропровода "Беласица", който на 110 киловолта да захрани. Имаме два електропровода, по които можем да подаваме със 110 киловолта, с други думи можем да гарантираме, че половината от територията на Македония можем да гарантираме дългосрочно, че ще бъде захранвана чрез българската система, без да има каквито и да е проблеми."
В ранните сутрешни часове потреблението и у нас е било ниско и се е натрупала реактивна енергия в системата, но тя е останала стабилна.
Жечо Станков, министър на енергетиката: "Нашата система остава толкова стабилна, защото на територията на страната имаме както генериращи, така и компенсиращи мощности. Тези компенсиращи мощности си ги представете, в момента, в който има голямо количество реактивна енергия - те биват включвани от контролната зала, в която тук се намираме, за да я поглъщат. 90% от тези компенсатори на територията на Югоизточна Европа се намират на територията на страната."
България е поела реактивна енергия от съседни държави и така мащабът на проблема в региона е намален значително.
Жечо Станков, министър на енергетиката: "Енергийната система на Югоизточна Европа беше изложена на сериозно изпитание и точно три седмици след "блек аут" или разпадане на енергийната система на Португалия и Испания, България доказа не само на думи, но и конкретно на действия, че е гарант за сигурността на енергийните мрежи не само на територията на страната, но и на целия регион."
Според енергийния министър трябва да продължи инвестирането в изграждането на компенсиращи мощности, за да се намали максимално рискът от сривове в електропреноснатата мрежа.