Заради пандемията тази година военен парад за Гергьовден ще има не в София, а във Велико Търново. В Националния военен университет "Васил Левски", който е под карантина още от началото на извънредното положение, се проведе генерална репетиция.
Танкът Т-72, основен на въоръжение в Българската армия, вече е строен на плаца на Националния военен университет "Васил Левски" за участие в утрешния мини-парад по случай Деня на храбростта и празник на Българската армия.
Въпреки вируса, въпреки повсеместната карантина и трудно придвижване, парад утре ще има. Тържествен марш, танкове, военен духов оркестър, артилерийски салюти, бойни знамена - това ще видим утре в опит да бъде запазена традиция, датираща от следосвобожденско време.
Тържественият ритуал тук е подготвян много внимателно от курсантите, които от началото на извънредното положение, както повечето военни подразделения в България, са под карантина и повече от 40 дни курсантите нито влизат, нито излизат от университета.
Танкове Т-72, БТР-и, многоцелеви леки бронирани транспортьори, камион ЗИЛ ще покаже утре Националният военен университет в парад, подготвян в условия на пандемия.
Полк. Иван Маламов, началник на Националния военен университет "Васил Левски": В китайската азбука има два йероглифа за криза: единият е кризата в смисъл на лошото, докато другият е "възможност". Ние искаме да използваме втория йероглиф. Ентусиазмът ни помогна, ентусиазмът на курсантите, защото основните усилия паднаха върху тях. Вие виждате - старшини, випусниците, те сами подготвяха машините.
Курсантите са под карантина от 40 дни, но животът продължава по устав. Всяка сутрин в 8 ч. издигат българското знаме под звуците на химна и отдават чест.
Ст. серж. Милена Пармакова, "Сигнално разузнаване и електронна война", НВУ "Васил Левски": От началото ни беше доста трудно да свикнем,тъй като всички имаме близки навън, но с течение на времето се примирихме, свикнахме, започнахме да се опознаваме един друг повече, да се сплотява колективът.
Старши сержант Милена Пармакова е една от стотиците курсанти, които от 8 март не са напускали пределите на университета заради вируса.
Ст. серж. Милена Пармакова, "Сигнално разузнаване и електронна война", НВУ "Васил Левски": Ние сме изолирани и няма как да се заразим. Не мисля, че ни е затруднило, ние тренираме вече втора седмица, вчера дойдоха и колегите от Шумен и мисля, че ще се представим добре утре.
Машините за парада са 9, но университетът може да извади 250.
Старшина Даниел Стайков, курсант в Националния военен университет "Васил Левски": Елате, сега ще ви покажа къде се превозва екипажът на МТЛБ-то. Тук се помещава екипажът, като той е леко брониран, което предпазва екипажът от евентуална странична атака.
За старшина Даниел Стайков парад в условията на пандемия също е предизвикателство.
Старшина Даниел Стайков, курсант в Националния военен университет "Васил Левски": Преди три години участвах на парада в София и смея да твърдя, че сегашната ми подготовка изискваше много повече усилия, отколкото тогава.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще приеме почетния строй на шест представителни блока от курсанти утре. Всички - в нови униформи.
Полк. Евгени Пенчев, зам.-нач. на Националния военен университет "Васил Левски": Българска традиция е курсантите да носят униформа, различна от тази на действащия кадрови състав.
Паради за Гергьовден не са се провеждали само след Ньойския договор по разбираеми причини.
атм. - парад от 1937 г.
За сметка на това през 1937-а цар Борис III организира един от най-мащабните: царят 6 часа отдава чест на дългата няколко километра военна колона - от Орлов мост до края на Цариградско шосе.
Гледайте "Деня на храбростта" по БНТ1 от 6.55 до 12 часа!