ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Църквата срещу нестинарството: Патриарх Даниил обяви обичая за езически

Чете се за: 04:10 мин.
У нас

Духовният водач на българите поиска забрана за провеждане на знаковия ритуал за танц върху жарава с икони

Снимка: БТА
Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

Нов епизод от сагата "Църквата срещу нестинарството". След като сливенският митрополит поиска забрана за провеждане на знаковия и единствен автентично съхранен ритуал за танц върху жарава с икони, днес и патриарх Даниил го подкрепи. А ритуалът е от 2009 г. в списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство. Духовните среди обаче срещнаха несъгласието на научните.

Дни преди провеждането на нестинарските игри на 3 юни в село Българи патриарх Даниил заяви, че това е езически обичай и попита с какво допринася нестинарството. Използването на икони пък било опит за мнима църковност.

"Някой да е станал по-духовно извисен? Църквата и вярата няма нищо общо с магията... Човек да може да ходи по огън. В църквата има далеч по-големи чудеса, но те са за духовна полза - било за здравето на хората, било за укрепване на тяхната вяра, в утвърждаване в доброто", заяви българският патриарх Даниил.

Снимка: Десислава Кулелиева, БНТ

Сливенският митрополит Арсений се обърна към хората да не участват в езически ритуали и да не изнасят иконите от храма.

"Не участвайте в безплодните дела на тъмнината, а напротив - изобличавайте ги, ни съветва апостол Павел. И в израз на това апостолско постановление съм длъжен да предпазя моето паство, православните християни да не участват именно в тези езически ритуали, когато се носят свещените изображения. А относно участието или желанието на такива - аз не мога никого да спра. Аз съм длъжен просто да кажа - всеки, разбира се, има своята свободна воля, да прецени, да се съобрази или да не се съобрази. Това е нашият апел", обясни сливенският митрополит Арсений.

Когато през 2009 г. ЮНЕСКО включва ритуала в Странджа в нематериалното културно наследство етнологът доц. д-р Петя Банкова е сред учените, които подготвят документацията.

"Очевидно всеки, който се интересува, би следвало да прочете малко повече научна литература, тъй като темата е интересна и предизвиква интерес, явлението е сложно и не е изследвано в своята цялост", обясни доц. д-р Петя Банкова от Институт по етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН.

Етнологът и патриархът се разминаха в оценката си има ли полза от този ритуал.

"Тази култура има нужда да се познава, да се видят етническите взаимодействия, защото ние говорим за нестинарството в един регион като Странджа, който е изключително богат", каза доц. д-р Петя Банкова.

"Един нестинар не съм видял в неделния ден или на празник в храма, не ходят на изповед, няма я молитвата. Е, какво общо има тогава с духовния живот този нестинарски танц? Само по себе си ходенето по жарава не е лесно, нали? Някакви такива свръхестествени, необикновени възможности, но такива възможности има да, извънцърковни, свръхестествени явления, но техният произход не е добър", заяви българският патриарх Даниил.

Въпреки апела на църквата "Св. св. Константин и Елена" в село Българи, от която всяка година нестинарите изнасят иконите на двамата светци, няма да затвори вратите си на 3 юни.

Последвайте ни

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?
OSZAR »