ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Проверка на факти: Какво предвижда концепцията на МОН за предмета "Добродетели и религии"?

Чете се за: 03:35 мин.
У нас
влезе религията класната стая дебатите продължават
Слушай новината

Темата за въвеждането на новия предмет "Добродетели и религии" е широко обсъждана в последните седмици. Част от твърденията за предмета са манипулативни, много са неверни. След като вчера просветното министерство публикува концепцията за изучаване на новия предмет, се появиха твърдения, че проектът е "по-скоро адаптиран и олекотен учебен план за православна семинария".

Потребител във Фейсбук твърди, че е изчел проекта на МОН за въвеждане на програмата "религия" в училищата.

"Мисля, че в програмата са налице фундаментални проблеми, които я правят напълно неподходяща за светско образование... Тази проекто-програма е несъвместима с принципите на светското образование и на практика нарушава конституционното разделение между църква и държава в образователната система... В този си вид тази програма няма място в българските държавни училища", пише потребителят.

Това ли е концепцията на МОН за новия предмет?

Не е вярно твърдението, че това е концепцията за въвеждане на програмата "Добродетели/етика", част от предмета "Добродетели и религии", представена вчера от МОН, както е убеден потребителят на Фейсбук. От сайта на МОН е видно, че в нея липсват посочените от потребителя примери.

По "Добродетели/етика" ще се учи за етично съзнание и морална отговорност, приобщаваща училищна среда, социално-емоционални умения, културно и духовно наследство. Ще се разглеждат добродетели като честност, отговорност, съпричастност. Учениците ще се запознават с основните религии и културното им наследство. Ще има ситуационни игри и ролеви модели за решаване на житейски казуси. Могат да се слушат библейски истории или приказки.

В концепцията има и разпределение на материала по етапи на обучение. В начален етап ще се набляга на морала - какво е добро и зло, доверие, щедрост. В прогимназията фокусът ще е върху правата на човека, справедливостта и закона. В гимназията ще се учат основни етични теории, антична и християнска етика.

Нашата проверка показа, че потребителят на Фейсбук всъщност коментира сегашните програми от 1-и до 12-и клас на свободноизбираемия предмет "Религия"- неконфесионално обучение.

От Министреството на образованието и науката казаха за "БНТ проверено":

"Програмата, която се коментира в публичното пространство, е утвърдена през 2018 година за свободно избираемия предмет "Религия". Както многократно подчертавахме, тя ще бъде променена, тъй като не съответства на целите, заложени в концепцията за новата програма, която МОН предлага да бъде въведена — "Добродетели и религии".

Извод: Не е вярно, че програмата, споделяната многократно във Фейсбук, е програмата на новия предмет "Добродетели и религии", който ще се въвежда в българското училище. Това е програмата на сегашния предмет "Религия " - неконфесионално обучение. Новият предмет "Добродетели и религии" ще има три програми " Добродетели/етика", "Религия - Православие и "Религия - Ислям".

Последвайте ни

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?
OSZAR »