Всяка година Министерството на образованието публикува официален календар с ученически конкурси, които да подпомагат усвояването на знания, социалните и професионални умения на децата. Информацията за тези конкурси достига до всяко българско училище.
През учебната 2024-2025 година одобрените инициативи са 90.
Сред тях има проекти, зад които от години стои руската държава. След 2022 г. и инвазията на Русия в Украйна, тези инициативи продължават да бъдат одобрявани, като официално е отпаднал патронажът от страна на руската държава, но де факто организационните комитети, които ги осъществяват, са в тесни връзки с Русия.
Два ученически конкурса, включени в Националния календар на МОН за изяви по интереси на децата и учениците за 2024-2025 година, се организират от фондация, в чийто устав е записано, че основна цел на съществуването ѝ е да работи за развитие на българо-руското сътрудничество.
Това са:
До 2022 г. тези конкурси официално са под патронажа съответно на Руската федерация и на руската държавна агенция Россътрудничество, която е под юрисдикцията на руското външно министерство.
И двата конкурса стимулират използването на руски език за творбите на децата, въпреки че след 2022 г. от регламента поне като текст отпада идеята конкурсите да са свързани с историята или традициите на Русия.
Трети конкурс, отново включен в този официален календар, се организира от Асоциация за приятелство "България-Куба", чийто почетен председател е отново Станка Шопова от Фондация „Устойчиво развитие за България”:
3. Национален ученически конкурс "Куба – далечна и близка"
Между 2008 и 2018 година по данни в Търговския регистър Станка Шопова представлява руската държавна компания "СОК Камчия" ЕАД - фирмата, която управлява руския комплекс "Камчия".
Включването на определени конкурси в този държавен календар означава, че със заповед на министъра на образованието стотици училища и детски градини в България получават указания от РУО - Регионалния инспекторат по образование към МОН в съответната област да популязирират тези събития сред децата.
В календара на МОН е записано, че организатор на трите конкурса е НДД - Националният дворец на децата. Това не е вярно. Основен организатор всъщност е Фондация "Устойчиво развитие за България" и съответно Асоциация за приятелство "България-Куба". Националният дворец на децата е само част от организационния комитет, който включва и организации като Българския антифашистки съюз.
Международен ученически конкурс "Заедно в XXI век"
Официално се организира от Фондация „Устойчиво развитие за България” с председател Станка Шопова.
Основно изискване на конкурса през 2025 г. е рисунки, песни, стихове, есета, реферати и медийни презентации да бъдат на български и руски език. В условията на конкурса през 2024 година изрично е записано, че се стимулира участието на български ученици с творби на руски език.
Според регламента конкурсът има за цел да стимулира интереса на учениците за запознаване с историята и бъдещето на международното сътрудничество, да формира в подрастващото поколение чувство на приятелство между народите и стремежа за мир, а чрез средствата на изкуството да се даде възможност за творческата изява на учениците.
По какви теми творят децата в последните издания на конкурса не успяхме да открием.
Но през 2017 г. темите, по които трябва да пишат и творят децата, са:
Наградата за победителите тогава - екскурзия до Москва и лагер в руския комплекс "Камчия".
В документа на РУО-София-град, ясно се вижда, че изданието на конкурса през 2021 година е под патронажа на Посолството на Руската федерация в България.
В изданието на конкурса през следващата 2022 г., месеци след нахлуването на Русия в Украйна, темата е "Мир за всички на планетата":
"Стремежът е да се засили интересът на децата и младежите, които с помощта на своите родители и учители, да се запознаят с многовековната история и настоящето на международното сътрудничество между България, Русия и другите славянски страни, между България и други приятелски страни, да осмислят важността на диалога, приятелството и солидарността в борбата за мир.
Национален ученически конкурс "Зелена планета" официално се организира от Фондация „Устойчиво развитие за България” с председател Станка Шопова.
Конкурсът има национален и международен етап. Победителите от Националния конкурс участват в конкурсната програма на Международния детски екологически форум „Климатичните промени през погледа на децата - 2025”.
До 2022 година конкурсът е бил част от Международния детски екологичен Форум „Зелената планета“, провеждащ се по инициатива на Общоруското обществено детско екологично движение „Зелена планета”.
След 2023 година Международния детски екологичен Форум е преименуван на „Климатичните промени през погледа на децата”. Никъде в българския регламент не пише, че форумът всъщност е руски.
Официални езици за комуникация на участниците в международния етап на форума са руски и английски.
На сайта на Международния руски форум пише, че идеята е да се повиши значимостта на Руската федерация като ключов агент по отношение на темите, свързани с околната среда.
Национален ученически конкурс „Куба – далечна и близка“
Националният ученически конкурс „Куба – далечна и близка“ официално се организира от Асоциация за приятелство "България-Куба" с почетен председател Станка Шопова.
Сред темите, по които трябва да пишат децата, за да участват в конкурса са: