ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

САЩ и Украйна подписаха сделката за украинските редки метали и минерали

Чете се за: 05:25 мин.
По света

Киев си запазва контрола върху залежите

Снимка: БТА/Архив
Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Слушай новината

След месеци на тежки преговори, САЩ и Украйна подписаха сделката за украинските редки метали и минерали. Споразумението, което беше постигнато във Вашингтон, оставя контрола върху залежите в ръцете на Киев. Американският министър на финансите Скот Бесент определи сделката като "историческа" и сигнал към Русия, че администрацията на Доналд Тръмп остава фокусирана върху постигането на мир в Украйна.

Преговори, закани и скандали предшестваха дългоочакваното подписване на сделката за украинските минерали и метали. Споразумението трябваше да бъде сключено още през февруари, когато Володимир Зеленски беше във Вашингтон. Срещата между него и Доналд Тръмп обаче завърши с изгонването на украинския президент от Белия дом.

Напрежение не липсваше и вчера, когато от Киев съобщиха, че до часове сделката ще бъде факт, а по-късно от Вашингтон казаха, че заради корекции, поискани от украинската страна в последния момент, споразумението отново може да пропадне. С необичайно силна заявка за подкрепа към Киев от страна на администрацията на Тръмп, финансовият министър Скот Бесент обяви създаването на Инвестиционен фонд за възстановяване на Украйна и подчерта, че никой няма право да се възползва от залежите на страната без нейно съгласие.

Скот Бесент, министър на финансите на САЩ: "Подписахме историческо споразумение в Украйна. То отправя ясен сигнал към Русия, че администрацията на Тръмп е фокусирана върху мирния процес, който включва свободна, суверенна и просперираща Украйна в дългосрочен план. Време е тази жестока и безсърдечна война да приключи."

Предвижда се пълният контрол над недрата на Украйна да остане в ръцете на Киев, а участието във фонда да бъде по равно между двете държави. Така Вашингтон и Киев ще си делят всички приходи от добива на полезни изкопаеми. Не се предвижда приватизация на украински държавни компании, сделката не включва и дългови ангажименти на Украйна към Съединените щати. Преди да влезе в сила споразумението ще трябва да бъде ратифицирано от украинския парламент.

Юлия Свириденко, вицепремиер и министър на икономиката на Украйна: "От името на правителството на Украйна подписах споразумение за създаването на американско-украински Фонд за инвестиции и възстановяване. Заедно със Съединените щати създаваме този фонд, за да привлечем чуждестранни инвеститори в страната ни."

За Доналд Тръмп сделката за минералите беше в основата на това дали американската помощ за Украйна ще продължи. Смята се, че до сключването ѝ се е стигнало след 15-минутния разговор между него и Зеленски в базиликата "Свети Петър" в събота. Твърди се, че сега украинската страна ще получи нов пакет военна помощ, включително ПВО системи.

Доналд Тръмп, президент на САЩ: "Не исках да сключвам сложна сделка, която Украйна няма да може да изпълни, защото те нямат много пари. В момента преминават през труден период, брутален. Но в даден момент се почувствах глупаво и си казах - трябва да получим нещо, за помощта, която им оказваме. И така заговорихме за редките метали и минерали - а те имат много залежи. Всички се нуждаем от тях и неслучайно ги наричат "редки".

В основата на сделката са няколко редкоземни метали и минерали - на първо място графит - според Киев, 5% от световните залежи са на украинска територия. Графитът се използва за изработване на батерии за електромобили. 1/3 от всички европейски залежи на литий, необходим за стандартни батерии, също са на украинска територия. Киев разполага и със 7% от световните находища на титан, използван в самолетостроенето.

Добивът не може да започне преди края на войната и преди находищата да бъдат разминирани. Засега от Москва не са коментирали сделката между Вашингтон и Киев. Преди седмици Владимир Путин отправи контраоферта към Доналд Тръмп като подчерта, че Русия също разполага със залежи. Част от визираните от руския президент залежи, се намират на територията на окупираните от Русия украински области.

Последвайте ни

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?
OSZAR »