Това нещо може да се превърне в прецедент, който да повлече след себе си много такива случаи, заяви Иван Ценов, който е президент на Асоциацията на българските спортни федерации.
Ръководството на Асоциацията на българските спортни федерации изрази притеснение от ситуацията около Българския олимпийски комитет, където продължава неяснотата между старият председател Стефка Костадинова и новият такъв в лицето на Весела Лечева. Това се случи на пресконференция на АБСФ, на която бе направен отчете за свършеното през първите 6 месеца от нейното създаване.
На този фон Георги Бобев беше категоричен, че подготовката на спортистите за Олимпийските игри в Милано и Кортина през 2026 година е напълно обезпечена и върви по план.
„Ние работим по план със спортистите, тъй като тези планове са 4-годишни и има система за квалификации, и квотен принцип, за който се борят нашите спортисти. Ние сме обезпечени с договори за тяхната подготовка за този цикъл от Министерството на младежта и спорта и нашите спонсори, така че за сега нямаме притеснения“, сподели вицепрезидентът на Българската федерация по ски.
Повече за случващото се говори Иван Ценов. Президентът на АБСФ е на мнение, че подобни случаи в други федерации могат да доведат до безвремие.
„Притеснени сме от положението в БОК. Това можем да кажем. Притеснени сме от факта, че това нещо може да се превърне в прецедент, който да повлече след себе си много такива случаи, в които всеки президент на федерация, който прави общо събрание, когато трябва да го сменят, той след това може да го обжалва и да настъпи едно безвремие във федерациите, на които предстоят общи събрания“, заяви той.
"Приоритет на асоциацията е развитието на спортната инфраструктура, която в момента не е съобразена със спортните федерации. Липсва комуникацията. Има много спортни зали в страната, но при изграждането има инженерен проблем. Давам пример със залата в Шумен, където подът не е подходящ, потъва и заради това вече трима състезатели имат сериозни контузии и ще прекратят кариерите си. Трябва да има модел, по който се строят залите и да се знае. Неохидим е регистър, сегашните програми не вършат работа“, добави една от легендите на българския баскетбол
„Липсва и единен модел за финансиране на спорта в общините. Има кметове, които се по-активни, но и общини на практика без спорт. Необходимо е да се въведе модел на финансиране“, сподели още Ценов.