В Бургас започна обучение на доброволци, които да бъдат на помощ на пожарникарите. Нужда от хора има основно при големите горски и полски пожари, които са обичайни през летния сезони и не могат да бъдат потушени с дни.
22-ма души – спонтанно организирани доброволци - получават първите си умения за реакция в огнената стихия. Обучението съвпада и с деня на отворените врати в пожарната в Бургас, като идеята е посетителите да бъдат привлечени също да станат част от доброволните формирования.
Две общини в Бургаска област все още нямат доброволци и се работи активно по набирането на желаещи.
Днес огнеборците показаха каква е нужната екипировка за безопасност, с какво оборудване се гасят горски пожари и как трябва да се реагира при подобна заплаха. Участниците получиха и практически насоки за използването на ръчни инструменти за пожарогасене.
"Основно съм мотивиран да помагам на хора в съответните кризисни ситуации, но да съм подготвен и да мога да реагирам адекватно. Да не пречим на пожарната и на институциите и да бъдем максимално от полза на хората", казва Ранко Михайлов, доброволец.
"Те извършват помощ с тупалки, раници и това е основното, което извършват като дейности. Задължителна е подготовката и обучението, за да могат да знаят те как трябва да са защитени и какво се очаква от тях", обясни гл. инспектор Валентин Великов, началник на Първа районна противопожарна служба – Бургас.
"Буквално тази седмица, при пожар в Царево, имаше такива доброволци - и организирани, и спонтанни - които бяха на помощ в труднодостъпен район, където не се гаси с автомобили, а трябва повече хора да работят на ръка", добяви ст. комисар Николай Николаев, директор на РДПБЗН-Бургас.