ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Проверка на факти: Зеленият ток ли доведе до кризата в Испания?

Чете се за: 08:50 мин.
По света
милиони тъмно испания португалия атмосферна аномалия кибератака

Почти месец след безпрецедентния срив в енергийната система на Испания, страната поиска спешно подкрепа от Европейската комисия. Мадрид се надява Брюксел да убеди Париж да инвестира в по-добра свързаност на френската електроенергийна система с испанската.

Все още обаче не са ясни причините, които доведоха до срива на 28 април, това ясно се казва в съобщение на местният електроенергиен системен оператор. Въпреки това, в българските медии веднага се появиха интерпретации, насочени срещу зелените мощности.

Твърдение във Фейсбук внушава, че мащабното прекъсване на електричеството в Испания на 28 април се дължи на прекомерното използване на алтернативни източници на енергия.

"Седмица след като Испания обяви триумфално първия си ден, в който перки и панели покриха всички енергийни нужди, днес страната е без електричество цял ден. Правителството не може (или не иска) да каже каква е официалната причина", гласи публикацията.

Дава се пример с Белгия и Дания, където, според твърдението, се говори, че прекалено много ток от фотоволтаици води до тази опасност.

"Преди година се говореше вече, че мащабните строежи на ФЕЦ-ове и перки са изхабили толеранса на електропреносната мрежа и трябват масови инвестиции в нея, за да поеме още", пише по-нататък в публикацията.

В деня след аварията испанските власти обявиха, че започва разследване, което да установи причините за прекъсването, чиято цел е да подсили електропреносната система и да предотврати подобни инциденти в бъдеще. Министър-председателят на Испания Педро Санчес заяви:

"Тези, които свързват инцидента с липсата на ядрена енергия, честно казано или лъжат, или демонстрират своето невежество. Възстановяването на електроподаването беше постигнато благодарение на интерконекторите с Франция и Мароко и комбинираното използване на газ и хидроелектрически мощности".

След близо две седмици разследване на 7 май в изказване пред парламента на Испания Педро Санчес даде повече подробности:

"Миг след прекъсването на електрозахранването съответните институции активираха всички механизми за действие при извънредни ситуации. Частните оператори, т.е. енергийните компании, съсредоточиха усилията си за възстановяване на електрозахранването в мрежата. Това е изключително сложна операция и в други държави, преживели подобен тип прекъсване, възстановяването е отнело дни. Такава деликатна операция никога не е извършвана в нашата страна в този мащаб и с тази бързина. Това стана чрез последователно реактивиране на първо място на електрическите взаимовръзки с Франция и Мароко, както и с водноелектрическите и комбинираните електроцентрали на целия Иберийски полуостров".

Какво всъщност се случва чисто технологично?

Испания е един от най-големите производители на възобновяема енергия, като 43% от общото количество са от слънце и вятър, което е над средното за света.

Решихме да проследим какво показва испанската електроенергийна система за съответния ден, за да разберем мащаба на ситуацията. Снимка от 12.25 ч. на обяд показва, че всичко е наред, системата работи с натоварване от над 27 000 мегаватчаса реално потребление. 18 000 от тях - или 53% - се произвеждат от соларни фотоволтаици. Над 10% от тока идва от вятърни централи, а малко над 9 на сто от ядрени мощности.

В 13.30 ч. ясно се вижда как реалните мощности в страната са вече наполовина по-ниски или малко над 12 000 мегаватчаса. Заради случващото се ядрените мощности вече не подават ток към системата и затова в системата няма данни за тях. Това показва, че защитите за безопасност са сработили. Данните в часа на срива ясно показват, че не всички фотоволтаици изключват, както се твърдеше. 42% от тока продължават да се произвеждат от тях и след срива. Вдига се делът на вятърната електроенергия, която в Испания е водеща като мощности през 2024 г. Час след срива от вятър се произвеждат над 21 на сто от тока в страната.

До вечерта Испания успява да възстанови подаването на ток в почти нормални граници. Справка от 23.50 ч. показва реално производство от над 22 000 мегаватчаса електроенергия. В този час ток от слънчеви централи не се произвежда, защото липсва слънчево греене. Най-много електроенергия - над 30% - идва от комбинирано производство, в което се включват въглищата, както и от водни централи. Заради тяхното пускане се вижда ясно обаче как се увеличават въглеродните емисии.

Какви са най-честите причини за прекъсване на тока?

Най-честата причина за непланирано прекъсване на електрозахранването, което води до мащабни смущения, са екстремни метеорологични условия като бури, мълнии или силни ветрове. По време на аварията времето е било благоприятно.

Прекъсвания може да настъпят и при повреди на електроцентрали, електроразпределителни линии, подстанции или други елементи от системата.

Излишък от ВЕИ

Сривът в Испания предизвика дебат дали нестабилните доставки на слънчева и вятърна енергия са направили енергийните системи по-уязвими. Испанското правителство е категорично, че няма проблем с излишък на ВЕИ.
Все пак бързото развитие на възобновяемите енергийни източници в Европа натоварва прекалено мрежите в периоди на силна слънчева светлина и слабо потребление. Това влияе на цените и принуждава соларните централи да ограничават подаването на енергия. Случаят показва сложността на съвременните енергийни системи.

Какво показват данните на националния системен оператор "Ред Електрика", който управлява енергийната система на страната. Според обобщенията за 2024 г. действително Испания постига рекордно производство на електроенергия от зелени източници. Не обаче фотоволтаиците са водещи, както е написано в българските публикации, а вятърните перки.

64% от производствения парк на страната са зелени източници, показват данните на системния оператор. В различните дни обаче фотоволтаиците произвеждат между 30 и 50 на сто от тока в страната.

Според българските публикации Испания е достигнала почти пълно снабдяване на ток с фотоволтаици. Справка на страницата на техния системен оператор обаче не потвърждава информацията, както преди срива, така и след него.

В заключение може да се каже, че лансираната в българските медии информация е манипулативна. Наистина Испания е сред страните с най-висок дял на електроенергия от зелени източници. Наистина те заемат голям дял от производството, но до този момент няма реални доказателства дали това е причината да се срине системата и защо до този момент не се е случвало.

Изпращането на искане за разширяване на междусистемната свързаност с Франция по-скоро говори за липсата на достатъчно инфраструктура, която да подсигури мрежите и тяхното балансиране.

Отделно дори и след изключването на голяма част от мощностите, фотоволтаиците остават основен източник на ток за страната. И в момента Испания не е променила концепцията си, както и натоварването на мощности, показват данните един месец по-късно.

По темата работиха Ива Стойкова и Цветелина Катанска

Последвайте ни

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?
OSZAR »